Acai Berry – мислења, коментари, цена,

Многу superfoods се добива моментум и популарност во денешно време. Ова го прави тешко да се одлучи кој да го пробате во прв план. Па, ајде да се направи избор малку полесно. Како за Acai Бери? Бери Acai е една многу корисни и корисни суперхрана. придобивките од Acai Бери се многубројни. Исто така, оваа суперхрана е лесно да се најде во вашата локална супермаркети и продавници за здрава храна.

Што е Acai Berry?

acai (се изговара како ах-воздишка-ee) Бери е автохтон длабоко пурпурна Бери. Таа расте во кластери на врвот на Acai палми обично се наоѓаат во тропските шуми на Амазон.

Тоа е облик на грозје. Вкусот на Acai Бери е опишан како мешавина меѓу диви јагоди и чоколадо. Тоа е еден од главните храна на многу домородни племиња.

Каде на Име доаѓаат од?

Легендата зборува на Амазон Индискиот девојка по име IACA (ЕЕ-ах-САХ). Таа беше ќерка на еден племенски главен. Нивниот род беше уништена од ненадеен глад. Немаше доволно храна за секого. За да го спаси својот народ, шефот реши дека сите новороденчиња мора да бидат убиени. Ова е поради тоа што не беше доволно храна за да ги хранат.

Набргу потоа, IACA роди една убава девојка. За жал, дури и не внука на шефот може да избега од темно декрет.

IACA тагуваше губење на својата ќерка со месеци. Таа не можеше да престане да плаче. Една ноќ, IACA слушнале плачот на детето. Таа побрза кон звукот. Таа наскоро дојде на високи тенки палма. На врвот на дрвото, IACA можеше да се види кластери на темно овошје. На дното на дрвото, ја виде својата ќерка на чекање за неа со отворени раце.

IACA се стрча кон визијата. Таа ја подаде да го прифатат своето дете, а таа беше надминат со толку многу радост. тогаш таа починала среќно под дрвото.

READ  Titanodrol: Слободен тестостерон кој стимулира машки подобрување?

Следниот ден, шефот тргнале во потрага по својата сакана ќерка. Тој веднаш ја најде под дрво. Таа имаше насмевка на нејзиното лице. Од начинот на кој таа беше поставен, таа го гледа кон небото. Тој по неа погледот до дрво и го видел темно виолетова овошје.

Главниот веднаш нареди овошје да се собираат од страна на својот народ. Тие наскоро открил дека на сок може да се екстрахира од плодови што ќе ги задоволи гладта на целото племе.

декрет на шефот наскоро беше укината. Од благодарност кон IACA, плод на палми кои го спасија племето бил познат како Acai (IACA напишани наназад).

Со изобилство храна за сите, племето растеше и цветаше.

Историја на Acai Berry

племиња наоѓаат во сливот на Амазон беа првите да се уживаат придобивките од Acai Бери. Овие племиња имале медицина мажите и жените, и тие се верува на Acai Бери имаше бројни лековити својства. Племиња Амазон се користи овој Бери како енергетски храна. Тие, исто така, верува дека тоа би можело да се зајакне имунолошкиот систем, се борат против инфекции, го штитат срцето, и контрола на зголемување на простатата. Тие исто така откриле дека тие би можеле да се направи вино од Бери.

од опскурноста на Мејнстрим

Acai еволуирале од опскурноста на дождовните шуми на во градовите на Бразил. Бразилците наскоро ги користи за да додадете на здрави пијалаци.

западниот свет беше воведен за придобивките од Acai Бери околу 1900. Сурфери и спортски луѓе тврдат дека тоа ја зголеми нивната нивото на енергија. Научниците потоа направи некои истражувања. Тие откриле дека Acai Бери придобивки беа навистина многу.

Бери Acai е краткотрајно и мора да се конзумира во рок од 24 часа. Затоа, Американците и Европејците да уживам во тоа во форма на сок или чај наместо тоа.

Acai Berry Исхрана содржина

Бери Acai е полн со хранливи материи. Таа има диетални влакна, есенцијални амино киселини, и здрави масти (мононезаситени масти и омега масни киселини). Настрана од тоа, исто така, содржи антиоксиданси (полифеноли, антоцијани, и витамини А, CE, и Е), витамини Б1, Б2 и Б3, електролити (манган, магнезиум, фосфор, калиум), микроелементи минерали (калциум, бакар, железо , цинк), и растителни стероли (кампестерол, бета-ситостерол, sigmasterol).

READ  Casanova - осврти, коментари, цена, капсули

Acai Berry Предности

одржува здравјето на кардиоваскуларниот систем

Истражувањата покажуваат дека редовното внесување на Acai Бери сок има позитивни ефекти врз нивото на масти во крвта и може да го штитат срцето.

стероли Фабриката inAcai Berry дејствува како вазодилататори. Овие се агенси кои се релаксираат крвните садови. Ова, пак, го намалува крвниот притисок, го намалува крвниот згрутчување (кој може да предизвика мозочен и срцев удар), и ја подобрува циркулацијата и оксигенација на крвта.

голема количина на антиоксиданси, исто така, да додадете на придобивките од Acai Бери. Како? Тие ја елиминираат штетните слободни радикали кои влегуваат во телото. Овие слободни радикали се одговорни за болести на срцето. Покрај тоа, овие антиоксиданси може да го намали холестеролот во крвта со отстранување на некои штетни ЛДЛ холестерол надвор ѕидовите на артериите. Ова потоа се намалува ризикот од мозочен удар, атеросклероза и срцев удар.

помага во губење на тежината

високата содржина на влакна оваа Бери поседува намалува апетитот. Исто така може да го запре глад болката поврзани со прејадување и зголемување на телесната тежина. Тој исто така им помага за чистење на дебелото црево и да се подобри варењето на храната слабите.

Бери Acai може да го стимулира губење на тежината, и тоа исто така може да помогне во одржување на здрава тежина. Тоа го намалува негативните ефекти на високо-масна исхрана. Една веродостојна студија покажа дека 30 дена од usingAcai Berry резултираше со намалување на вкупниот холестерол и пониско ниво на постот инсулин и гликоза нивоа.

Се користи како храна на мозокот

Acai сок може да се зголеми менталната функција и острината на умот. Бери Acai има заштитни ефекти врз мозочните клетки, кои може да се подобри когнитивните функции. Витамин Б, исто така, може да придонесе за одржување на менталните функции.

има рак превенција Својства

Својства на Acai Бери наведете причината за формирање на рак. Тие се штетни слободни радикали и воспаление.

Бери Acai е висока со витамин Ц и елагична киселина. Тие можат да го задушат развојот на рак. Објавен Студијата исто така покажа дека полифенолни соединенија inAcai Berry намалена зголемување клетките на ракот. Нејзините фитохемикалии исто така може да го запре процесот на карциногенезата на молекуларно ниво. Ова го убива на туморно клетки пред тие да можат да се размножуваат.

READ  Titan Premium - Дали Титан машки гел за зајакнување на гел за работа работи?

подобрува кожата здравство

А многу козметички производи содржат acai нафта, поради неговата висока содржина на антиоксиданти. Одземаат многу антиоксиданси им помага на поправка клетки од кожата побрзо, обезбедување на повеќе младешки изглед.

Од античките времиња, луѓето се користат Acai или локално или внатрешно да се спречи деградацијата на кожата и да се задржи на кожата мазна и здрава. Голтањето ofAcai Berry исто така, обезбедува на кожата атрактивна сјај од внатре. Acai масло помага да се ослободи на фини линии, темни дамки, брчки, стрии, лузни, промена на бојата, и sagginess.

подига енергија

Бери Acai не содржи шеќер. Меѓутоа, таа има високо ниво на есенцијални масни киселини кои се бавно ослободување. Ова го прави идеална храна за издржливост спортови кои сметаат енергија и издржливост е потребно го прави.

Исто така, антиоксидантни својства во Acai Бери помага на телото да се опорави побрзо по круг напорни вежби. Во исто така може да се бори против замор и исцрпеност. Покрај тоа, оваа корисна Бери регенерира телото со вредни електролити.

промовира добро варење

Уште еден од Бери придобивки на acai е тоа што помага во варењето на храната. Бери Acai содржи детоксикација својства. Исто така, има висока содржина на растителни влакна. Тоа е исто така природен дигестивен чистење. Тоа им помага на црниот дроб и бубрезите за обработка и отстранување на отпад и токсини од телото.

Тоа е исто така одлична за чистење на дебелото црево. Тоа го спречува таложењето на штетни супстанции и хаотичен разлика од престојуваат во дебелото црево, каде што може да предизвика запек и други дигестивни проблеми. Затоа ова го забрзува дебелото црево транзит време, спречување на храна од ферментација во цревата, бидејќи ова може да предизвика гасови, надуеност, и запек.

Ако страдате од LBM или пролив, eatingAcai Berry може да им помогне, како тие даваат повеќе рефус на отпад и ги намали шансите за дијареа.

Nadin Ivanov
About Nadin Ivanov 173 Articles
Лесно е да се запознаеме со отворена личност како Калеб Кројтор, но ако таа е волшебна и разиграна, таа е исто така дискретна, забавна и грижа, но тие имаат пократко снабдување, повторно се мешаат со измама.   нејзината волшебна природа, таа е она за што е многу добро се допадна. Луѓето честопати сметаат на нејзината учтивост.     Се разбира, никој не е совршен и Калеб има голем број недостатоци за да се справи. нејзината апатична природа и гладните луѓе.   За среќа, нејзината разиграност е обично таму за да ги ублажи ударите

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*