Skip to content

Uniderm – осврти, коментари, цена,

Written by

Nadin Ivanov

група на лекови кои се користат надворешно – glukokorticosteroidov. Uniderm на маст се користи во третманот на кожата во дерматолошки заболувања и знаци. Лекот се применува уста на погодената област. Тоа ефикасно се бори против воспаленија, отоци на кожата.

Во составот има мометазон индуцирање на протеини кои го инхибираат phospholipase А2 кои имаат заедничко име – липокортин. Се должи на контрола на биосинтезата на простагландини и леукотриени, за суспендирање на ослободување на арахидонска киселина.

форма за медиумите и составот Uniderm

дрога е достапна во форма на маст или крем. Спакувани во алуминиумски цевки, со капацитет од 15 до 30 g. Тие, пак, наредени во кутија картонска со детални инструкции.

Мирисот имаат дебели, хомогена белата маса бр. Нема нечистотии. 1 грам на маст 1 mg на главната супстанца, имаат големи терапевтски ефект на мометазон фуроат. На крем се состои од титаниум диоксид, бел вазелин, прочистена вода, цетостеарил алкохол, makrogol.

Куќа за одмор Uniderm аптеки се случува само кога имате рецепт. Складирање треба да се организира надвор од дофат на деца. собна температура е 15-25 C. после 2 години, е во занемареност.

Индикации за употреба Uniderm

Често се поставува прашањето: зошто се користи маст. Предвидени само за надворешна употреба за кожни болести:

 • атопичен дерматитис;
 • плачејќи егзема;
 • чешање на кожата;
 • воспалителни процеси кои не се подложни на третман со други средства;
 • убод од инсекти;
 • алергиски реакции.

Бременост и доење. Uniderm

Студијата на безбедноста на користење на крем од Uniderm година за време на бременоста и доењето не да се направи. Познато е дека GCS продира низ плацентата. Подобро да не се користат дрога долг рок и да се намали дозата на употреба до минимален износ.

Ако сакате да го користите на дрога во доилки, доењето запира за време на терапијата. Процесот на користење на Uniderm година треба да ги контролира лекар на пациентот.

На Интернет многу дискусии на псоријаза болест. Ако пациентот има блага форма на нарушувања, често тој претпочита да не се користи хормонална агент. Поради ефикасноста и брзината на дејството на лекот многу луѓе избираат овој метод на лекување.

Во многу случаи, пациентите може да се излечи само со користење на хормонални агент. Но да се користи овој вид на лекови треба специјалист средба. Независна употреба не се препорачува.

Unirem, е лек за лекување на децата. Тоа често се користи за подобрување на кожата кај децата. Атопичен дерматитис е еден од употреба за деца. Терапија, која користи дроги често бара посебно внимание во нејзиното спроведување.

Користење упатства Uniderm

Uniderm изјавата како што следува: третман мора да продолжи дури и по неколку дена на симптомите исчезнуваат. Можете да продолжите да го користите Uniderm до тогаш, додека не се воспаление. Но, за да го надмине рокот на употреба на лекот не е достоен за тоа.

Тоа е подобро да се избегне примената на маст во близина на очите, така што не беше во слузница. Многу е веројатно дека по примена на крем може да предизвика иритација на кожата предизвикани од присуството на пропилен гликол. За да се намали дозата на Униреа бавно, така што нема да се спречи синдромот на рикошет и да резултира со дерматитис.

За ефикасно дејство на дрога е:

 1. А темелно очистувањето на оштетената кожа и сушење со користење крпи;
 2. Примената на еден мал дел од undevit тенок слој на област која е засегната од оваа болест и триење масажа движења;
 3. Триење додека не се апсорбира не повеќе од 1 пати на ден;

Uniderm – лекови за локална примена на кожата. Тоа може да се примени на чисти и суви кожата. Соодветно триење постојаност до формирање на тенок слој. Важно е дека Миро се комплетно се апсорбира, па долго масажа движења ќе биде многу корисна.

Третман wondermom треба да трае максимум од 7 дена. Во случај на недостаток на резултати по неколку дена од барањето, потребно е да се оди на лекар и се разјаснат на дијагнозата. Лекарот ќе ја процени ефективноста на средства и, доколку е потребно, ќе се прилагоди на терапија.

Лек не е за деца под 6 месеци. По шест месеци до 2 години, се разбира може да трае и до 5 дена. Со користење на дрога во назначувањето мора да сфатат дека постои ризик да ја инхибира функцијата на хипофизата-надбубрежните систем, а со тоа ги зголеми шансите за наиде на Кушингов синдром.

А висок сооднос на површина на кожата на тежината е симптом на болеста. Подолгото изложување на масти од овој вид на кожата, може да доведе до оштетување на развој и раст. За користење на дрога, но само за кратко време.

Специјални инструкции Uniderm

веројатноста дека пациентот манифестира системски ефект на кортикостероиди се јавува при примена на маст на голема површина на кожата. Особено со продолжената употреба. Се зголемува со употреба на оклузивни завои над областа. Затоа е подобро да се третираат под надзор на лекар навремено да ги идентификува симптомите на хипофизата-надбубрежните систем и промени терапија.

Предозирање Uniderm

Во случај на предозирање, веројатноста за секундарна адренална инсуфициенција и други нарушувања на HPAS е значително зголемен. Третманот треба да биде симптоматски, со цел да се прилагоди на електролитниот баланс.

контраиндикации и несакани ефекти Uniderm

Uniderm е лек кој треба да се применуваат во согласност со упатствата за употреба што доаѓа во полето.

Според достапните информации Uniderm не може да се користи за:

 • периорален дерматитис;
 • осип на кожата, кои се предизвикани од вирус или габична инфекција;
 • повремени акни;
 • туберкулоза;
 • осип и отоци на кожата кои се појавија како резултат на дејството на вакцини;
 • бременост и лактација;
 • neproshenoy поединечни елементи на составот;
 • тешка болест на црниот дроб, во придружба на повреда на функции;

дрога има добра подносливост кај пациентите. Појавата на несакани реакции се можни кај луѓето кои имаат индивидуални чувствителност на компоненти и креми. Во ретки случаи, исип, зголемен раст на косата на местото на апликација, пилинг, фоликулитис, акни, се намали пигментацијата.

Цена Uniderm

купите Uniderm во аптека на Москва по цена од не помалку од ….

Аналози

Крем Uniderm е лек кој нема аналози заврши. Но, постојат алатки кои се во можност во некои случаи да го замени. Можете да го користите еден од креми: Elokom, Silcare, Gitan-N, Mamat. Користење на образование за секој аналогни, можете да видите колку добро тоа е погоден за одреден случај.

& nbsp;

Previous article

Turmeric Forskolin - eviews, коментари, цена,

Next article

Varikosette - мислења, коментари, цена,

Join the discussion

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *