Skip to content

Vitaelife Фарма Vitamin D3 – мислења, коментари, цена, каде да се купат

Written by

Nadin Ivanov

Vitamin D3 (меѓународно име – холекалциферол) е витамин супстанција, усвоен како возрасни, и новороденчиња. Оваа дрога компензира за недостаток на витамин Д3. Тој учествува во регулирањето на калциум-фосфор метаболизмот, а исто така ја зголемува апсорпцијата на фосфати и Ca2 + во цревата.

Составот и форма на прашање

Во моментов colecalciferol порака во форма на транспарентен малку жолта решение за орална администрација.

еден милилитар од горенаведените средства во својот состав содржи 200.000 IU на холекалциферол и среден ланец триглицериди (до 1 милилитар).

Спроведување на овој витамин производи во шишиња од темно стакло, 20, 25, 30 и 50 ml, во картонска амбалажа, како и во стаклени шишиња со капаци-droppers на 15, 30 и 50 ml, во картонска пакет.

Фармаколошки ефекти на витаминот Д3

Според colecalciferol инструкциите компензира недостатокот на витамин Д3. Тоа го подобрува апсорпцијата на фосфат и калциум во цревата и нивните реапсорпција во бубрежните тубули. Исто така, овој витамин учествува во регулацијата на калциум-фосфор метаболизмот, го промовира нормално функционирање на паратироидните жлезди, минерализација на коските и формирање на забите и коските на скелетот кај децата.

Како за апсорпција, тоа е доволно брзо. Од тенкото црево витамин продира во лимфниот систем, а потоа оди на црниот дроб, а потоа во циркулацијата. Лекот се акумулира во масното ткиво, надбубрежната жлезда, скелетните мускули, црниот дроб, коските, бубрезите и миокардот. Colecalciferol преминува плацентарната бариера и се излачува во мајчиното млеко. На витамин се метаболизира во бубрезите и црниот дроб. Тоа се излачува во жолчката и бубрезите (минималниот број).

Индикации за употреба од решението “Vitamin D3”

Според инструкциите, витамин D3 е индициран за третирање и спречување на Хипо – и витамин D3, и хипопаратироидизам (идиопатска, постоперативни, тетанија, psevdogipoparatireoz). Покрај тоа, Colecalciferol користи во услови на зголемената потреба за витамин Д3:

 • остеомалација;
 • рахитис;
 • нефроген остеопатија;
 • остеопороза;
 • неурамнотежен и несоодветна исхрана;
 • недоволна изложеност на сончева светлина;
 • синдром на малапсорпција;
 • хипофосфатемија;
 • хипокалцемија;
 • откажување на црниот дроб;
 • алкохолизам;
 • жолтица;
 • цироза на црниот дроб;
 • брзо губење на тежината;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • бременост и лактација;
 • Добредојдовте холестирамин, барбитурати, антиконвулзиви, минерални масла и колестипол;
 • новороденчиња

Видете исто така.:

и мозочен удар превенција кај постарите лица

како што беше потврдено од страна на темни кругови под очите

Како да се зачува визија за годините што доаѓаат

Контраиндикации за употреба на ова решение

Vitamin D3 (за мислења на медицински професионалци), не треба да се користи во такви држави како:

 • хиперсензитивност на членовите на дрога супстанции;
 • хипервитаминоза D3;
 • хиперкалцемија;
 • бубрежна остеодистрофија придружени со хиперфосфатемија.

Со претпазливост преземе решение на витамин Д3 за атеросклероза, хронична срцева слабост, саркоидоза, или хиперфосфатемија, nefrourolitiaz (дури и во анамнеза), хронична ренална инсуфициенција, бременост, доење и кај деца.

Метод на примена на витамин D3

На новороденчиња витамин Д3 да се спречи рахитис, обично се поставени во есен и зима. Colecalciferol најдобро е донесена во првата половина од денот. Педијатри пропишани бебиња лек за една или две капки (500-1000 ИЕ) на ден. Им даде на вашето бебе витамин е потребно во текот хранење или по оброкот. Горенаведените алатка пред употреба мора да се разреди во 10-15 ml вода. Времетраењето на профилактички курс се движи 30-45 дена.

За третман на рахитис, хипокалцемија и spazmofilii пропишани холекалциферол 200.000 ИЕ еднаш на секои седум дена за две недели.

За да се спречи тетанија се витамин Д3, 1000000 IU на ден.

Остеопороза и остеомалација препише овој лек 200.000 IU секој петнаесет дена за три месеци.

Кога psevdogipoparatireoz и хипопаратироидизмот се пропишани со овој витамин 7500-15000 IU на ден.

бебиња кои страдаат од spasmophilia, пропишува холекалциферол 5000 IU три пати на ден.

Несакани ефекти

Според инструкциите, витамин Д3 (потрошувачот мислења кои, исто така, потврди) може да предизвика развој на следниве несакани ефекти:

 • алергиски реакции;
 • хиперкалциурија и хиперкалцемија;
 • влошување на белодробна туберкулоза;
 • повреда на функцијата на бубрезите, полиурија;
 • мијалгија и артралгија;
 • губење на апетит и запек;
 • аритмија и висок крвен притисок;
 • главоболка.

Предозирање со витамин Д3

симптоми на акутна интоксикација со холекалциферол: дијареа или запек, жед, главоболка, сувост на мукозните слој на устата, ноќно мокрење, полакиурија, полиурија, гадење, повраќање, анорексија, слабост, необични замор, хиперкалциурија, хиперкалцемија, заматување на урина, болка во коските, пруритус, висок крвен притисок, поспаност, аритмија, фотосензитивност на очите, промена на расположението и психата, губење на тежината, gastralgia, панкреатитис, конјунктивална хиперемија.

Клинички знаци на хронична интоксикација со витамин D3:. Калцификација на белите дробови, бубрезите, меките ткива, крвните садови, кардиоваскуларни и ренална инсуфициенција, артериска хипертензија, нарушена растот кај деца

Третман на предозирање вклучува следните мерки: укинувањето на овој витамин, исхраната со минимална содржина на калциум, назначувањето на кортикостероиди, аскорбинска киселина, тиамин, ретинол, алфа-токоферол, потрошувачката на големи количини на течност. Во тешки случаи, да се впуштат во интравенски електролити, фуросемид, 0,9% раствор на натриум хлорид и хемодијализа.

услови

Чување и рок на употреба на витамин Д3

мислењата на фармацевти укажуваат на тоа дека чување на лекот треба од дофат на деца и заштитени од директна сончева светлина области на температура од 15-25 степени целзиусови.

рокот на траење на холекалциферол е пет години од датумот на издавање.

Previous article

VitalDermax - мислења, коментари, цена,

Next article

Cardiline Специјална цена

Join the discussion

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *